Pani Marto, przykro mi, ale pomyliłem się

W 2017 roku z Tygodnika Kulturalnego odszedł prowadzący Michał Chaciński. Być może niewielu czytelników tego bloga o tym wie, tym bardziej, że minęło od tego czasu 2 lata. Tygodnik Kulturalny to program, który emitowany jest w każdy piątek, poza okresem wakacyjnym, w TVP Kultura. Krytycy, publicyści, związani z literaturą, filmem, teatrem, muzyką, komiksem oraz sztuką omawiają wybrane nowości tygodnia. Wśród dotychczasowych osób, które tworzyły i tworzą ten program, byli między innymi Justyna Sobolewska (literatura), Jacek Sieradzki i Jacek Wakar (teatr), Bogusław Deptuła, Iwo Zmyślony (sztuka) Agnieszka Szydłowska,  Jacek Marczyński, Grzegorz Brzozowicz (muzyka), Zdzisław Pietrasik, Magdalena Sendecka, Maciej Maciejewski (film), Adam Gawęda (komiks) i inni.  Michał Chaciński przez 12 lat prowadził Tygodnik Kulturalny, ale pełnił też rolę krytyka. Kiedy odszedł, program nadal był nadawany w każdy piątek i tak jest do dzisiaj. Nie wprowadzono nowego prowadzącego, uznano, że goście/eksperci będą zamiennie prowadzić Tygodnik Kulturalny. Niby nic się nie zmieniło. Dzień nadawania ten sam, godzina mniej więcej też się nie zmieniła, częstotliwość również, nazwa programu pozostała, nawet eksperci ci sami, a trzeba dodać, że to osoby, które znają się na swoim fachu, jak mało kto. A pomimo tego nikomu do tej pory nie udało się zastąpić Michała Chacińskiego, jego wszechstronnej wiedzy, umiejętności dialogu, łagodzenia sporów lub ich podsycania, odwagi, by w mniej lub bardziej zawoalowany  sposób odwoływać się do swoich emocjonalnych doświadczeń, miał dar, jak mało kto, doceniać jednocześnie w dyskusji głosy na tak i głosy na nie i w mistrzowskich puentach, podsumowywał każdą dyskusję, uwzględniając rozmach ocen co do jakości i wartości omawianych tematów.

Myślę, a właściwie jestem przekonany, że dla 95 procent osób różnica jest niedostrzegalna. I jestem również przekonany, że te 95 procent żyje w przeświadczeniu, że nie ma ludzi niezastąpionych. Mało tego, będą mieli na to dowód – proszę bardzo, Chaciński prowadził, teraz nie prowadzi, a program hula dalej w TVP Kultura, a eksperci nadal się wypowiadają, a nowości filmowe, teatralne, literackie nadal są omawiane. Więc w czym rzecz? Problem polega na tym, że nie tak łatwo wytłumaczyć w czym rzecz. Bo na to nie ma już racjonalnych argumentów. Przecież wszystko się zgadza, prawda? Nic się nie zmieniło poza prowadzącym. A jednak program nie ma już błysku geniuszu, jest jak wiele innych tego typu programów, nic go już nie wyróżnia, ale też niekoniecznie chce się go oglądać. Jest to oczywiście nadal program na wysokim poziomie, ale właśnie na takim poziomie, wysokim, jeden produkt od drugiego produktu można tylko odróżnić błyskiem geniuszu. I – jak wspomniałem – dostrzec tę subtelną różnicę potrafi pewnie 5 procent ludzkości albo jeszcze mniej.

Piszę o tym wszystkim, mając na myśli bezduszny komunikat, który w piątek wyszedł z Urzędu Miasta i Gminy Wschowa na temat tego, że Muzeum Ziemi Wschowskiej nie ma już dyrektora w osobie Marty Małkus i że będzie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki. Moje pierwsze wrażenie było takie, że UMiG informuje o tym, że im się uszczelka w zlewie zużyła i zamierzają wstawić nową. Takiej mniej więcej jakości była to informacja. Później pomyślałem, że burmistrzowi i jego zastępcom ktoś wyrwał serce, bo tak wypruty z emocji komunikat o człowieku, który oddał 6 lat swojego życia publicznej instytucji, może powstać jedynie w głowach osób, którym ktoś to serce wyrwał, ewentualnie nigdy tego serce nie mieli, zawsze byli pozbawieni empatii, a na pewno należą do tego ścisłego i elitarnego grona 95 procent ludzi, którzy nie widzą różnicy, czy to Zenek, czy Mariolka będą prowadzić coś tam, takie coś co ma dwie siedziby, jedną na Placu Zamkowym, a drugą na Placu Farnym, skąd płyną zaproszenia na wernisaże i nigdy nie wiadomo, czy się zdąży na otwarcie, bo tyle tych siedzib, że można je ze sobą pomylić. Może jak się zmieni dyrektor, to ta instytucja nie będzie zajmować dwóch siedzib, tylko dwa pomieszczenia.

Czytając ten bezduszny komunikat między innymi o tym, że pani dyrektor zaproponowano kontrakt na 6 miesięcy, odebrałem to jako formę upokorzenia. Myślę, że jak burmistrz dojdzie do wprawy, to następnym razem zaproponuje komuś przedłużenie o miesiąc kontraktu, jeżeli oczywiście będzie miał okazję jeszcze kiedykolwiek negocjować warunki pracy z osobą pokroju Marty Małkus.

Widzę też, że we wschowskim UMiG specjaliści od PR postanowili sprzedać tę historię w ten sposób, że wszystko byłoby ok., ale nie dogadano się w sprawie wynagrodzenia. Rozsądni czytelnicy, tak myślę, doskonale rozumieją ten przekaz. Większości jednak próbuje się wcisnąć, że tak naprawdę to Małkusowej chodzi o kasę, a nie o Muzeum Ziemi Wschowskiej. Więc gdyby tak ktoś pomyślał, to koniecznie muszę dodać, że kiedy na początku roku rozmawiano o budżecie MZW, pani dyrektor zwracała uwagę, że nie ma pieniędzy na podwyżki dla pracowników muzeum i brak większej dotacji dla placówki, może skończyć się tym, że wartościowi pracownicy po prostu nie dadzą rady pracować tylko dla idei. Muzeum nie zwiększono budżetu, ale pani Marta podniosła pensje pracownikom. Nie wiem jakim kosztem, ale zdecydowała się na to. Zadbała o swoich ludzi. Na koniec tak zwani PR-owcy z UMiG próbują zostawić wrażenie, że pani dyrektor chodzi o kasę. Żałosne.

I na koniec osobiste wspomnienie. Po jednej z moich relacji z komisji kultury, pani Marta została wezwana na dywanik za słowo mobbing, którego użyła, wskazując na to, że brak dodatkowych środków dla Muzeum, to rodzaj mobbingu. Spotkałem panią Martę, idąc do pracy. Nie będę opowiadał całego tego zdarzenia, bo miało ono dość dramatyczny charakter, tak bym to ujął. Pani Marta spytała mnie wtedy, a może bardziej stwierdziła, że chyba nie ma dla niej już miejsca w tym mieście. Odpowiedziałem wtedy, że to nieprawda, że dla nas wszystkich jest miejsce we Wschowie.

Pani Marto, przykro mi, ale pomyliłem się.

(Foto: Zw.pl)

1 thought on “Pani Marto, przykro mi, ale pomyliłem się

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s