Wielka Polska i współpraca z ONR. Prześwietlamy działalność Towarzystw Gimnastycznych ,,Sokół”

O historii Towarzystw Gimnastycznych ,,Sokół” jest sporo materiałów w internecie i każdy, kto ma odrobinę czasu i chciałby się z tym zapoznać, będzie miał dostęp do odpowiednich dokumentów.

Inaczej przedstawia się współczesna historia Sokołów, ta, która dzieje się na naszych oczach. Sprzed roku, dwóch, trzech. Tę będę prezentował od czasu do czasu na blogu Nowe Opinie.

Co ważne – Nowe Opinie interesują się związkami Towarzystw Gimnastycznych z Obozem Narodowo-Radykalnym (ONR) oraz z wszelkimi innymi tego typu organizacjami. I za każdym razem celem tego przeglądu będzie pytanie, czy prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych ,,Sokół” w Polsce – Damian Małecki – miał o tym wiedzę, czy też takiej wiedzy nie miał.

Przypomnę, że mając na myśli ONR oraz wszelkie tego typu organizacje, odnoszę się do krytyki i oskarżania tego rodzaju organizacji za propagowanie ideologii totalitarnych, czyli faszyzmu i nazizmu.

Dodam też, że wobec ONR w Polsce podejmowano kilkukrotnie próby ich zdelegalizowania. Ostatnia taka próba  pochodzi z 29 sierpnia 2019 roku. Wtedy to Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej ONZ rekomendował Polsce, aby w związku z Międzynarodową Konwencją z 1966 roku, dotyczącą likwidacji wszelkich rasowych form dyskryminacji, zdelegalizować w Polsce między innymi ONR.

Żeby nie przedłużać, ten wpis będzie dotyczył Towarzystwa Gimnastyczego ,,Sokół” w Strachocinie. Na stronie Związku Towarzystw Gimnastycznch ,,Sokół”, którego prezesem jest Damian Małecki, widnieje spis gniazd towarzystw gimnastycznych. TG ,,Sokół” w Strachocine widnieje pod numerem 47.

19 sierpnia 2013 roku na portalu wsokole.pl pojawił się wywiad z prezesem strachocińskiego sokoła. Wywiad kończy informacja, że rozmowę prowadził Damian Małecki. Czytamy w wywiadzie między innymi:

Czym się głównie zajmujecie?

Oczywiście bierzmy udział w zawodach sportowych, ale głównie skupiamy się na działalności patriotycznej, m.in. poprzez upamiętnianie ważnych świąt państwowych dla naszego kraju. Ważne jest także ciągłe zdobywanie wiedzy historycznej poprzez czytanie różnych artykułów, książek. ?Sokoły? w Strachocinie pomagają również zwykłym ludziom, bliźnim w naszej miejscowości, poprzez różne akcje, zbiórki, porządkowanie. Bierzemy udział w marszach patriotycznych, współpracujemy z ONR-em w Sanoku.

6 lat później możemy przeczytać na profilu facebokoowym Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół” w Strachocinie, cytuję:

Dnia 02.03.2019r. ulicami Sanoka przeszedł kolejny już Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez sanockie środowiska narodowe: „Narodowy Sanok”, ONR Sanok” i TG Sokół Strachocina. Marsz zgromadził lokalnych patriotów w różnym wieku – dzieci, młodzież i osoby starsze. Pięknie było zobaczyć całe rodziny dumnie maszerujące z flagami biało-czerwonymi. Wszyscy uczestnicy wspólnie wznosili patriotyczne okrzyki i łączyli się w modlitwie za naszych Niezłomnych Żołnierzy. Dziękujemy wszystkim za obecność i pamięć o naszych Bohaterach. Widzimy się za rok! Czołem Wielkiej Polsce!

Można by powiedzieć, że lata mijają, a współpraca TG ,,Sokół” Strachocina z ONR-em w Sanoku trwa w najlepsze. Dla jasności warto wiedzieć, że Strachocina to mała miejscowość w gminie Sanok, w powiecie sanockim oraz, że ,,Sokół” Strachocina organizuje też inne imprezy z ONR, o których można przeczytać – tutaj  lub tutaj.

Chcę jednak zwrócić na coś jeszcze uwagę, a mianowicie na ostatnie zdanie cytatu z facebooka: Czołem Wielkiej Polsce! Pojęcie Wielkiej Polski nie jest hasłem sokołów, ale ONR. Profil Sokoła głosi zatem hasło ONR. Na stronie internetowej ONR o Wielkiej Polsce można przeczytać w ich ideowej deklaracji. O Wielkiej Polsce dla Polaków można przeczytać również na stronie oko.press z ich relacji z 84 rocznicy powstania ONR. Polecam tę lekturę, bo to nie są żarty.

Warto też wiedzieć, że w punkcie 2 owej deklaracji mowa jest o homogeniczności etnicznej, co dla wielu osób jest współczesnym określeniem na rasizm.

Że pojęcie Wielkiej Polski nie jest przypadkowe w cytowanym poście z facebooka, niech dowodzi fakt, że w poprzednim artykule, odsyłając w linku do relacji z turnieju piłki halowej, w której brali udział między innymi drużyny ONR i TG ,,Sokół” Lublin – widnieje zdjęcie drużyn biorących udział w turnieju. Zdjęcie jest na tle flagi z napisem Wielka Polska. To hasło pojawia się nie pierwszy raz w kontekście towarzystw gimnastycznych ,,Sokół”. To raczej nie jest przypadek.

Na koniec trzeba dodać, że TG ,,Sokół” Strachocina w maju 2019 roku na swoim profilu facebookowym informowało, że otrzymało za swoją całą działalność nagrodę Srebrnego Sokoła. Stało się to na dość prestiżowym wydarzeniu dla polskich sokołów, czyli obchodów 100-lecia Związku Towarzystw Gimnastycznych ,,Sokół” w Polsce, gdzie między innymi na tę okazję Poczta Polska przygotowała specjalny znaczek, Minister Obrony Narodowej miał patronat honorowy, a Telewizja Polska objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Na stronie ZTG Sokół w Polsce czytamy, że srebrna oznaka Sokoła, to:

Regulamin Nagrody Srebrnego Sokoła

  1. Nagroda Srebrnego Sokoła to wyróżnienie ustanowione przez Radę Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.
  2. Celem nagrody jest promocja działalności oraz aktywności druhów i gniazd sokolich oraz osób wspierających działalność „Sokoła” w Polsce i za granicą.

Odznakę druhom ze Strachocina wręczał między innym druh Damian Małecki. Nie chcę przez to powiedzieć, że odznakę druhowie z gniazda Sokolego otrzymali za współpracę z ONR, bo to byłoby zbyt duże uproszczenie. Nie ulega jednak wątpliwości, że współpraca gniazda sokolego i ONR nie jest dla nikogo tajemnicą.

Dlatego ponawiam apel, aby w obliczu tych i nie tylko tych informacji, Rada Miejska we Wschowie zapytała Damiana Małeckiego, pracownika MZW, o jego stosunek do ONR i haseł głoszonych przez tę organizację.Ponawiam ten apel, bo muzeum nie ma w nazwie muzeum burmistrza, muzeum Rady Miejskiej, czy muzeum nowego dyrektora i pracownika, którego musiał zatrudnić. Nie, to Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Apeluję też, żeby Rada Miejska zapytała burmistrza (od tego właśnie jest Rada Miejska) o jego osobisty stosunek do ONR. Jest obojętny, przeciwny, czy popierający? I czy widzi problem w MZW w tym kontekście, problem Wschowy, czy też ma inne sprawy na głowie? Niech Rada Miejska się nie boi. Tutaj nie chodzi o Was, czy o burmistrza, tutaj chodzi o to miasto, o jego przeszłość, a nie o czyjeś widzimisię.

____________PRZEMYŚL WSPARCIE DLA NOWYCH OPINII __________

Jeśli chcesz wesprzeć Nowe Opinie, możesz to zrobić poprzez portal zrzutka.pl – https://zrzutka.pl/72ucvn

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s