Skąd gmina bierze pieniądze na odszkodowania

Wczoraj na wschowa.news pojawił się artykuł, w którym Krzysztof Owoc pokazał, że koszty, jakie gmina poniosła z powodu powództwa byłego pełnomocnika burmistrza Wschowy ds. Profilaktyki i Młodzieży, wyniosły 14 279,98 złotych. Warto przy okazji tej kwoty przypomnieć artykuł, który pojawił się w lutym na stronie Nowe Opinie – Od mieszania herbata nie staje się słodsza./

Pokazałem tam, że jedynymi pieniędzmi, z jakich gmina mogła zapłacić tę kwotę, pochodzą z dochodów własnych. Państwo nam nie kredytuje takich spraw. Burmistrz również w tym zakresie nie pozyska funduszów z Unii Europejskiej, poseł z Zielonej Góry też tutaj nie pomoże. A więc gmina mogła zapłacić odszkodowanie ze środków, które uzyskała ze sprzedaży mienia, z różnych opłat, które gmina pobiera, oraz z podatków lokalnych (w dużej mierze od nieruchomości, bo stąd ma sporo wpływów), jak i z PIT (tutaj też kwota w porównaniu z innych dochodami jest w miarę spora) i CIT. Zdecydowana większość tych środków pochodzi od mieszkańców gminy Wschowa.

Żeby to dobrze zilustrować, podając przykład możliwego źródła, z którego została opłacona ta kwota, warto pokazać to w następujący sposób. Załóżmy, że mieszkańcy na osiedlu, na którym mieszkam, średnio płacą do gminy 80 złotych podatku od nieruchomości. Zakładam, że średnio w każdym bloku są cztery klatki schodowe po 8 mieszkań. Mamy więc na jeden blok – 32 mieszkania. Jeżeli te mieszkania pomnożymy przez 80 złotych, to uzyskamy kwotę podatku – 2560 złotych. Będzie to kwota z podatku od nieruchomości, jaką gmina pobiera od mieszkańców jednego bloku. Tak plus minus.

Żeby uświadomić sobie, ile bloków w mojej okolicy musiało się złożyć na tę kwotę, dzielimy 14 279,98 złotych (to ta kwota odszkodowania i pochodne) przez 2 560 złotych, którą otrzymaliśmy z sumy podatków od nieruchomości z jednego bloku. To nam daje 5,578 bloków. Czyli mieszkańcy 5 bloków i dwóch klatek z szóstego bloku złożyli się na wypłatę odszkodowania i pochodnych.

Jak tak się rozejrzę, wychodząc z klatki schodowej na zewnątrz, to widzę, że to mój blok, blok naprzeciwko, blok po prawej stronie i dwa bloki za mną teoretycznie złożyły się na to odszkodowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s