Komentarz nt. strategii rozwoju sportu w gminie Wschowa

Motto:

Panie Inżynierze wierzę że ma to sens
Blaknie tu wszystko jakby kolorów zabrakło
Strach by całkiem nie wyblakło

(Pablopavo i ludziki ,,Panie inżynierze” z płyty Marginal)

W czwartek (5 maja) burmistrz Wschowy na swoim oficjalnym profilu facebookowym poinformował, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie dokumentu ,,Strategia rozwoju sportu w gminie Wschowa” (dostęp do strategii – TUTAJ). Dowiadujemy się z wpisu burmistrza, że ani mieszkańcy, ani organizacje pozarządowe nie wniosły żadnych uwag. Zdaniem więc burmistrza dokument ten może zostać przedstawiony na sesji Rady Miejskiej. Warto przy okazji dodać, że strategię przygotowała firma zewnętrzna, a gmina zapłaciła za to 16 tysięcy 605 złotych brutto. Wiemy o tym dzięki portalowi wschowa.news, który uzyskał takie informacje z UMiG Wschowa.

Słowo w słowo

Otóż moim zdaniem ten dokument nie może zostać przedstawiony Radzie Miejskiej, a prawdę mówiąc nie powinien w takiej formie być konsultowany z kimkolwiek. Jest to strategia napisana niedbale, zawiera treści w pierwszej części dokumentu, skopiowane słowo w słowo na 8 stronach (od 3 do 11 strony) z autorskiej strony internetowej polskawliczbach.pl bez podania źródła, a więc naruszając licencję, na bazie której funkcjonują tam zamieszczone treści.

Kontaktowałem się w tej sprawie z autorem strony Polska w Liczbach (polskawliczbach.pl), Panem Tomaszem Niedźwieckim. Poinformował mnie, że dane prezentowane na stronie polskawliczbach.pl zgodnie z licencją wymagają podania źródła. Jeżeli źródło nie jest podane, a dane/treść/fragment serwisu są wykorzystane, to jest to naruszenie licencji w oparciu, o którą działa serwis polskawliczbach.pl.

Innymi słowy jest to naruszenie praw autorskich. Przy czym w tej części strategii mamy np.

– na stronach od 3 do 7 skopiowane treści ze strony polskawliczbach.pl/gmina_Wschowa za rok 2019,

– na stronie 8 mamy skopiowane treści ze strony polskawliczbach/Wschowa za rok 2020 w dziale ,,REJESTR REGON”,

– po czym znowu na stronie 8 w dziale ,,FINANSE PUBLICZNE” wstawiono treści za rok 2019 ze strony polskawliczbach.pl/gmina_Wschowa, by w tym samym dziale, nie wiadomo dlaczego wstawić informacje z poprzedniego działu ,,REJESTR REGON”, ale skopiowane już ze strony polskawliczbach.pl/gmina_Wschowa za rok 2020.

– od strony zaś 10 do 11 kopiowane są treści ze strony polskawliczbach.pl/Wschowa za rok 2020.

Innymi słowy, pomijając już fakt kopiowanych treści, w omawianej strategii, pojawiają się w jednych działach informacje nt. całej gminy (raz za rok 2019, innym razem za rok 2020), w innych działach są informacje tylko na temat Wschowy za rok 2020, a w jeszcze innych (FINANSE PUBLICZNE) – bez ładu i składu, mieszając dział finansów z rejestrem regon. Natomiast to, co najważniejsze, czyli informacje nt. zastanej sytuacji, związanej ze sportem w gminie, składają się z czterech linijek i jednej tabeli (str. 11/12). Więcej jest o kulturze niż o sporcie.

Metodologia badań, czyli strata czasu

Druga część dokumentu zawiera opisaną metodologię badań (str. 13-19) i ankietę (str. 20-28).

Na pierwszy rzut oka fragment opisujący metodologię wygląda całkiem dobrze. Są przypisy, chociaż trzeba powiedzieć, że zdecydowanie trącą one myszką. Nie ma tutaj żadnych współczesnych książek, a już na pewno nie ma odnośników do żadnych nowoczesnych opracowań, dotyczących metodologii, wykorzystywanej przy badaniu zagadnień, związanych ze sportem. Wszystkie książki, to klasyczne pozycje z nauk społecznych i pedagogiki. Najstarsze pozycje książkowe, na którą strategia się powołuje pochodzą z 1957 roku i 1970, większość z lat 90., jedna zaledwie z roku 2000. Nie jest to jej największy problem, niemniej warto mieć to na uwadze.

Po drugie, co do zasady, w strategiach tego typu nie zamieszcza się opisu metodologicznego. A już w tej strategii jest to strata czasu. Ponieważ nawet, jeżeli dowiemy się z niej, że są takie pojęcia, jak problem badawczy/pytania badawcze, hipotezy i zmienne, to nie mają one w strategii żadnego zastosowania. Są w dodatku źle rozumiane, jak np. pytania badawcze, których wymienia się ponad 20. Pomijam fakt, że co najwyżej stawia się od 3 do 5 pytań badawczych, to robi się to w tym celu, by do każdego z nich postawić hipotezę. Strategia nie zawiera żadnych hipotez. Musiałoby ich być ponad 20, co jest po prostu bez sensu. I co najważniejsze – ankieta, która została w tej strategii zamieszczona niżej, nie jest efektem dobrze dobranego narzędzia do wyartykułowanego problemu badawczego. Bo trudno uznać, że problemem badawczym są opinie mieszkańców na temat rozwoju sportu w gminie. To nie jest problem badawczy. Najzwyczajniej w świecie zrobiono ankietę, zadano jakieś pytania (nie wiadomo dlaczego takie, a nie inne) i to wszystko. Robienie wokół tego aury naukowości jest nie na miejscu. Gdyby tę część zilustrować najprościej jak się da, to przypomina ona znany dowcip z Radia Erewań: Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Radio_Erewa%C5%84)

Ankieta, czyli zwolnić pełnomocnika lub zmienić burmistrza

Pod ,,metodologią”, mamy ankietę (str. 20-28), która nie jest w żaden sposób opracowana, a więc nie wiadomo po co została umieszczona. Jeżeli zajrzymy do podobnych strategii, gdzie korzystano z narzędzia ankiety, wszędzie tam znajdziemy krótszy lub dłuższy komentarz/opracowanie jej wyników. Wystarczy zajrzeć do strategii gminy Wschowa, przygotowanej w tej kadencji, jak również do przykładowych dokumentów, zajmujących się strategią sportu w innych gminach. Za każdym razem autor lub autorzy takiego opracowania tłumaczą, co wynika z zebranych danych. Wschowska strategia rozwoju sportu jest tego pozbawiona. Zawiera za to tak kuriozalne odpowiedzi, jak np. ,,zwolnić pełnomocnika do spraw sportu, skoro są do tego urzędnicy” lub ,,zmiana burmistrza” przy pytaniu o zadania/inicjatywy, które warto podjąć na rzecz rozwoju sportu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że one nijak się mają do strategii. Rozumiem, że takie odpowiedzi zostały udzielone, chociaż każdy doskonale rozumie, że pojawiły się tam dla przysłowiowej beki. Gdyby było ich rzeczywiście sporo, 20 lub 30 procent, rzeczywiście mówiłyby coś na temat sytuacji sportu w gminie. W przeciwnym wypadku, zamieszczenie czegoś, co jest dla beki, ośmiesza ten dokument.

Pomimo tego, że ankietujący byli pytani o wiek, płeć i miejsce zamieszkania – nie dowiemy się, czy coś z tego wynika. Te dane w ogóle nie są wykorzystane. Polecam tutaj dla porównania szczególnie strategię rozwoju sportu w gminie Świnoujście, która na tle wielu innych tego typu dokumentów, prezentuje się wręcz wzorowo.

Pytania były, ale nie ma odpowiedzi

O niedbalstwie lub zaniechaniu (bo ciężko powiedzieć, co tutaj decydowało, ponieważ wybory, jakich jesteśmy świadkami w tej strategii w żaden sposób nie są tłumaczone) niech świadczy również fakt, że ankieta zawierała 13 pytań, ale czytelnik tego dokumentu poznaje jedynie odpowiedzi na 8 z nich. Wiemy o tym, ponieważ wzór tej ankiety został zamieszczony na końcu tego dokumentu. Prawdę mówiąc – nie wiadomo po co. Brakuje więc odpowiedzi na pytania, które brzmiały następująco: ,,Jakie imprezy odbywające się na terenie gminy są Ci znane” (s. 54) oraz ,,Jakie znasz kluby sportowe, działające na terenie gminy” (s. 60). W związku z tym, że niczego się w tym dokumencie nie tłumaczy, czytelnik, który będzie chciał poważnie potraktować tę strategię, będzie czuł się zagubiony, a na końcu sfrustrowany. I jeżeli taki efekt strategia miała osiągnąć, to pod tym kątem spełnia swoje zadanie w sposób idealny.

Skopiowany fragment uchwały Rady Miejskiej

Trzecia część dokumentu (str. 29 – 33) zawiera treść, którą wszyscy doskonale znają, ponieważ jest to fragment uchwały zatwierdzonej podczas XXXIII sesji Rady Miejskiej we Wschowie w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadań z zakresu wspierania rozwoju sportu w klubach sportowych w Gminie Wschowa. Mamy w tej części strategii przepisany rozdział 5. tejże uchwały, która w oryginale brzmi ,,kryteria oceny wniosków”, a w strategii – ,,założenia wstępne”. W jakim celu strategia przepisuje ten fragment uchwały Rady Miejskiej? Tego nikt nie wie, sam dokument tego nie tłumaczy, a że uchwała powstała wcześniej niż strategia, więc jest to kolejny przykład na kopiuj-wklej bez żadnego uzasadnienia, podania źródła i większego sensu. Tym bardziej jest to niezrozumiałe, jeżeli zdamy sobie sprawę, że uchwała Rad Miejskiej dotyczy warunków finansowania klubów sportowych. A więc jest to dokument, który jednoznacznie mówi, czego dotyczą zapisy tam zamieszczone. Co one mają wspólnego ze strategią rozwoju sportu w gminie Wschowa, która dotyczy wszystkich jej mieszkańców?

Serce strategii, czyli piękna idea

W końcu mamy czwartą część tej strategii pn. ,,Założenia strategiczne dotyczące rozwoju sportu w gminie”. Można by powiedzieć, że to serce strategii, bo teoretycznie moglibyśmy się dowiedzieć, jaką gmina ma wizję, jakie stawia sobie cele i w jaki sposób chce je osiągnąć. Problemy z tą częścią strategii są dwojakiego rodzaju. Po pierwsze nie mają żadnego związku z pozostałą częścią strategii. Trudno powiedzieć w oparciu o co powstała idea ,,od rekreacji do sportu wyczynowego”. Owszem, jest to piękna idea, na pewno, ale z czego ona wynika? Z nieopracowanej ankiety? Ze skopiowanego tekstu ze strony polskawliczbach.pl? Z ,,metodologii”, która żongluje pojęciami, ale robi to dla samego żonglowania, bo ich w żaden sposób nie wykorzystuje? Czy może z uchwały Rady Miejskiej z 2021 roku? Tego się nie dowiemy, bo strategia w tej części dokumentu milczy na ten temat.

Jakie znaczenie ma #AktywnaWschowa?

W części strategicznej już na samym początku dokument ten przywołuje ni stąd, ni zowąd – #AktywnaWschowa, kojarzoną przez wielu z profilem facebookowym o tej nazwie, pełnomocnikiem sportu i spotkaniem, na którym #AktywnaWschowa została powołana. Prywatnie lubię, szanuję i cenię pełnomocnika ds. sportu, przede wszystkim za jego wyniki sportowe. Nie do końca rozumiem obecne działania pełnomocnika, ale nie muszę wszystkiego rozumieć. Niemniej za nic nie potrafię pojąć, przy najlepszych intencjach, co w strategii robi #AktywnaWschowa. Nie jest to ani wytłumaczone, ani zdefiniowane, ani logiczne. Już w drugim akapicie części strategicznej, czytamy:

Co ważne strategia pozwala na długoterminowe planowanie współpracy ze stowarzyszeniami sportowymi i rekreacyjnymi w regionie. #AktywnaWschowa uwzględnia wyzwania i możliwości w obecnych warunkach (str. 34).

I jak można z tego wnioskować – strategia rozwoju sportu w gminie Wschowa jest tutaj tożsama z kategorią/ideą #AktywnaWschowa. Dlaczego? Nie wiadomo. I tego się z tej strategii nie dowiemy. I znowu, gdyby to najprościej zilustrować, to mamy taką oto sytuację, jakby pod koniec filmu lub książki, w której rozwiązuje się jakąś zagadkę, np. kryminalną, pojawiła się w ostatnich minutach postać, która nagle zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie wiemy skąd jest ta postać, bo wcześniej jej nie było w filmie lub na kartach książki, nie wiemy co ma wspólnego z całą fabułą, nie wiemy też dlaczego ona zna rozwiązanie zagadki. Gdyby coś takiego się pojawiło w świecie filmu, krytycy nie zostawiliby na tym ,,dziele” suchej nitki. Na filmwebie ocena 2/10 to wszystko, co można by osiągnąć takimi kuriozalnymi rozwiązaniami.

Wbrew regułom języka polskiego

Drugi problem tej części strategii jest taki, że niektóre jej fragmenty napisane są wbrew obowiązującym regułom języka polskiego. A mówiąc prościej są napisane tak, że nie wiadomo, co autor miał na myśli. I nawet jeżeli przyjąć, że ogólna wizja tej strategii brzmi: ,,od rekreacji do sportu wyczynowego”, to trzeba stanowczo powiedzieć, że niektóre jej fragmenty mają problemy z logiką i gramatyką przez co brzmią bełkotliwie. Poniżej kilka przykładów:

Koncepcja #aktywnaWschowa uznaje znaczenie wspierania strategicznego partnerstwa w rozwiązywaniu bieżących wyzwań w tym kwestie społeczne i środowiskowe, zmiany demograficzne, presję na systemy edukacji i zdrowia oraz rosnące koszty budowy i utrzymania obiektów sportowych, a także rosnące koszty rozwoju i utrzymania obiektów sportowych (s. 35)

Komentarz: to jest jeden z wielu przykładów na to, że ta strategia nie została przeczytana przed publikacją.

Sport i aktywna rekreacja w gminie Wschowa powinna umożliwiać wzbogacenie regionu. Jest on wspierany poprzez zjednoczony system, który łączy i promuje ekonomiczną i społeczną wartość sportu i rekreacji dla zdrowia i dobre samopoczucie społeczności (s.35).

Komentarz: trudno powiedzieć, o co chodzi

Zapewnienie, że programy wspierające grupy ludności, w tym osoby niepełnosprawne, młodzież, kobiety, osoby starsze itp. (s. 38)

Komentarz: j.w.

Regularne promowanie opartych na badaniach naukowych dowodów korzyści, jakie sport i rekreacja na zdrowie i edukację (s.40)

Komentarz: j.w.

Instytucje szkolnictwa określone jako centra doskonałości i integralne w zapewnianie ośrodków sportowych i usług wspierających, obiektów i edukacji (s. 45)

Komentarz: nie wiadomo o co chodzi, brak logiki, nieadekwatne używane słownictwo, np. ,,integralne w zapewnianie ośrodków sportowych”

Oczywiście można by powiedzieć, że to licentia poetica lub typowy przykład na język używany w tego typu dokumentach. Otóż nie – każda strategia, jaką miałem okazję przeczytać w ostatnich dniach jest napisana poprawną polszczyzną. Mało tego – w większości dokumentów dba się o to, by była ona jednocześnie zrozumiała dla wszystkich. W przeciwnym wypadku, podobnie, jak w zamieszczonych odpowiedziach, udzielanych dla beki, ta strategia sama siebie ośmiesza, robi to samo z czytelnikami i ewentualnymi osobami, które miałyby ją konsultować lub omawiać na komisji lub sesji Rady Miejskiej. Jeżeli w tej formie będzie przedłożona radnym, to ośmieszy również powagę Rady Miejskiej.

Foto wykorzystane w grafice: Pixabay

___________PRZEMYŚL WSPARCIE DLA NOWYCH OPINII __________

Jeśli chcesz wesprzeć Nowe Opinie, możesz to zrobić poprzez portal zrzutka.pl – https://zrzutka.pl/72ucvn

1 Comments

Dodaj komentarz